Види і типи кабелів, роз'ємів, перехідників

26. 02. 2024
Види і типи кабелів, роз'ємів, перехідників

Життя людини важко уявити без сучасної техніки. Щоб об'єднати електронні пристрої в єдину мережу або використовувати їх для передавання та отримання даних, потрібні спеціальні кабелі та перехідники. У різних приладах використовують різні типи роз'ємів.

Крім шнурів для передавання відео та аудіо, сучасні технології вимагають використання складніших і дорожчих інтерфейсів, які забезпечують передавання інформації та електричної енергії.

Ви навіть не підозрюєте, скільки існує видів роз'ємів, кабелів і перехідників. Вони представлені величезною різноманітністю:

Щоб краще розуміти, які види кабелів використовують для конкретних завдань, варто детальніше вивчити кожен інтерфейс.

Види USB інтерфейсів

Інтерфейс USB (Universal Serial Bus) створювався для під'єднання електронних девайсів різного типу до ПК. Різні види USB шнурів можна використовувати для керування пристроями, передавання сигналів або енергії.

USB-кабелі використовують для синхронізації різних пристроїв. Можна передавати файли, оновлювати програмне забезпечення. Різні види ЮСБ-кабелів пропонують різну швидкість передачі даних.

USB можна використовувати як кабелі для зарядки. Сучасні гаджети оснащені портами ЮСБ для зарядки. Наприклад, планшети, смартфони, розумні годинники або камери. Деякі підтримують USB Power Delivery - стандарт швидкої зарядки.

За допомогою ЮСБ до ПК можна під'єднати периферійне обладнання: мишу, клавіатуру, принтер та іншу електроніку.

Популярність USB роз'ємів і шнурів спрощує взаємодію між різними девайсами.

USB-A

USB-A роз'єми зустрічаються на всіх без винятку ноутбуках і комп'ютерах, ігрових консолях. Цей прямокутний роз'єм також використовують виробники аксесуарів для зарядки гаджетів. Роз'єм використовується на стороні головного пристрою. Він має кілька переваг:

  • Універсальність.
  • Широке поширення.

Також такий вид ЮСБ має недоліки. Основний мінус цього інтерфейсу в тому, що він не забезпечує зворотну сумісність з іншими версіями портів.

USB-B

Роз'єм USB-B використовується на стороні периферійного обладнання, має квадратну форму. Найчастіше USB-B зустрічається в принтерах, сканерах і жорстких дисках.

До недоліків такого роз'єму можна віднести незручний форм-фактор. Проте роз'єм дуже поширений і часто зустрічається в різній оргтехніці.

USB Type-C

Type C роз'єми сьогодні дуже поширені. Їх встановлюють практично на всі мобільні гаджети, а також деякі адаптери живлення. Технологія завоювала любов користувачів завдяки високій швидкості обміну даними та зарядки. Не всі види шнурів для зарядки і синхронізації пристроїв можуть похвалитися зворотною сумісністю, а USB Type-C може.

Використовувати Type-C інтерфейс зручно, адже конектор можна вставляти в порт будь-яким боком. Type-C має масу переваг:

  • Зворотна сумісність.
  • Зручний форм-фактор.
  • Висока продуктивність.

Деякі виробники все ще не замінили старі версії роз'ємів на сучасний стандарт. Це дещо обмежує сферу застосування нового інтерфейсу.

Micro-USB

Micro-USB - ще один вид роз'ємів ЮСБ, який часто використовують у мобільних телефонах, камерах та інших гаджетах. За розміром він істотно менший, ніж стандартний ЮСБ. Це його основна перевага.

Незважаючи на велику популярність таких роз'ємів і шнурів до них, цей вид зарядних кабелів поступово витісняють новіші версії. Істотним недоліком такого інтерфейсу вважається обмежений термін служби. Через певну кількість підключень/відключень він виходить з ладу.

Mini-USB

Mini-USB - це роз'єм, який використовували до Micro-USB. За розміром він більший. Такий вид роз'єму як Міні-ЮСБ, так і не набув широкого поширення. Його перевага - компактний розмір. До недоліків можна віднести те, що технологія застаріла і вкрай рідко зустрічається в сучасних гаджетах.

USB 2.0 і USB 3.0

ЮСБ 2.0 і ЮСБ 3.0 - це стандарти швидкості передачі даних. Перший здатний забезпечити передачу даних на швидкості до 480 Мбіт/с, а другий (більш сучасний) - до 5 Гбіт/с.

USB 3.0 безумовно є лідером за продуктивністю. А ось ЮСБ 2.0 поступово витісняється з ринку у зв'язку з високими вимогами користувачів до передачі даних.

Кабель Lightning

Lightning - це роз'єм запатентований компанією Apple, його презентували 2012 року. Шнур типу Lightning має 8 контактів (8 pin). У продажу є різні види ЮСБ шнурів з переходом на Lightning. Крім оригінальних аксесуарів від Apple ви можете купити сертифіковані кабелі від інших брендів.

Кабель Lightning дуже зручно використовувати. Його можна вставляти в роз'єм будь-яким боком, як і USB-C. Також до переваг можна віднести високу міцність оригінальних шнурів.

Попри велику поширеність таких роз'ємів у минулому, сьогодні яблучний бренд поступово переходить до використання Type-C. Нова технологія витісняє Lightning.

До недоліків Lightning можна віднести його вартість. Хоч сьогодні і можна купити такі шнури від інших брендів крім Apple, але все ж сертифіковані моделі коштують дорожче за інші типи кабелів.

Крім шнурів Lightning із переходом на USB-C або USB-А ви можете купити шнур Lightning з Micro-USB конектором на 10 pin для синхронізації пристрою на базі iOS з відеокамерою. Таке рішення застосовується в камері Insta360 ONE X.

Кабелі для передавання відеосигналу

Відеокабелі використовують виключно для передачі сигналу від одного девайса до іншого. Наприклад, від ПК до відображаючого пристрою, тобто монітора. Також такі шнури використовують у телевізорах і проекторах.

Вид відеокабелю варто вибирати виходячи з роздільної здатності та типу відеосигналу.

Кабелі VGA

Кабелі VGA (Video Graphics Array) раніше часто використовувалися для під'єднання ПК до монітора. У такого кабелю є важлива перевага - доступна вартість.

Але сьогодні популярність цього інтерфейсу знижується, адже на ринку з'явилися нові технології. Основною причиною переходу до більш сучасних стандартів стало зростання вимог користувачів до роздільної здатності картинки. VGA кабелі не здатні забезпечувати передачу сигналу в такій самій якості, що і DVI або HDMI інтерфейси.

Кабелі DVI

У продажу ви можете зустріти різні типи DVI шнурів:

  • DVI-D (Digital).
  • DVI-A (Analog).
  • DVI-I (Integrated).

Перший передає тільки цифровий сигнал і не підтримує передачу аналогового відео. Використовується найчастіше для підключення цифрових моніторів. Другий передає тільки аналоговий відеосигнал. Здебільшого використовується для під'єднання старих моніторів і пристроїв, що підтримують аналогові сигнали.

DVI-I підтримує як цифровий, так і аналоговий сигнал. Цей тип інтерфейсу забезпечує більш високу універсальність і може бути використаний для підключення як цифрових, так і аналогових моніторів.

Завдяки DVI-кабелям можна відправляти цифровий сигнал від пристрою до пристрою. Цей інтерфейс використовується не тільки в ПК, він часто зустрічається в проекторах і телевізорах. До недоліків DVI-кабелю можна віднести неможливість передачі аудіосигналу через нього.

Кабелі HDMI

HDMI - безперечний лідер ринку серед відеокабелів. Шнур із таким інтерфейсом використовують для передавання відео та аудіосигналу у високій якості. У продажу ви можете зустріти різні види HDMI-кабелів за довжиною і призначенням. Вони сумісні з усіма сучасними моніторами, телевізорами, ігровими консолями та різними Blu-ray плеєрами.

У такого інтерфейсу є кілька недоліків. При використанні занадто довгого кабелю у вас можуть виникнути проблеми з якістю передачі сигналу.

Навіщо використовують аудіокабелі?

Для передачі аудіосигналу між джерелом і приймачем застосовують аудіокабелі. Їх використовують для з'єднання різного обладнання як у побуті, так і в професійній діяльності. Ви можете використовувати аудіокабелі для з'єднання таких приладів як:

Кабель проводить електричні імпульси, які на виході перетворюються на звук.

Mini-Jack 3,5 мм

Кабелі Mini-Jack дуже поширені і використовуються для під'єднання навушників, плеєрів або смартфонів до різних акустичних систем.

Незважаючи на те, що цей шнур використовується вже дуже давно, він усе ще не втратив своєї популярності. Згодом на конекторі типу Mini-Jack з'явився четвертий контакт замість звичних трьох. Такий інтерфейс отримав маркування TRRS. Це дещо розширило можливості аудіокабелю. TRRS (Tip-Ring-Ring-Sleeve) кабелі можна використовувати не тільки для передавання звуку, а й для управління мікрофонами./p>

Кабелі Thunderbolt

Технологія Thunderbolt була розроблена компанією Intel у співпраці з Apple. Шнури Thunderbolt призначені для передачі даних на високій швидкості. Також через роз'єм типу Thunderbolt до комп'ютера можуть бути підключені периферійні пристрої.

Особливість інтерфейсу Thunderbolt є можливість передавання даних і відеосигналу через один аксесуар. За допомогою такого кабелю ви можете під'єднати до ПК відеокарту, зовнішній жорсткий диск, монітор, звуковий пристрій або периферійний пристрій.

Існують різні версії кабелю Thunderbolt. Найсучасніші можуть похвалитися швидкістю передавання даних до 80 Гбіт/с. Крім високої швидкості передачі даних кабель має ще дві важливі переваги:

  • Сумісний з безліччю пристроїв.
  • Здатний передавати відеосигнал.

Істотним недоліком кабелю Thunderbolt вважається його висока вартість. Цей шнур гідно оцінять ті, хто часто потребує передачі великого обсягу даних від пристрою до пристрою. Швидкість обміну даними при використанні технології Thunderbolt в рази перевершує максимальну швидкість передачі інформації за стандартом USB 3.0.

Ethernet-кабелі

Щоб створити локальну мережу, потрібно використовувати Ethernet-кабель. Кабелі Ethernet дають змогу обмінюватися даними між ПК, мережевими пристроями. Якщо ви хоч раз підключали роутер до системного блоку комп'ютера, то ви користувалися цим кабелем. Також деякі ТВ-приставки підключаються до мережі через Ethernet-кабель.

Шнури для домашніх і офісних мереж можуть відрізнятися за рівнем продуктивності. Ethernet-кабелі мають кілька стандартів, що визначають продуктивність:

  • Cat5e.
  • Cat6.
  • Cat6a.
  • Cat7.
  • Cat8.

Наприклад, дріт стандарту Cat7 має кращу завадостійкість порівняно зі стандартом Cat6a. Який би стандарт ви не вибрали, Ethernet-кабелі забезпечать більш швидку і стабільну передачу даних, ніж бездротові технології. Це і є їхня основна перевага і причина, чому цей інтерфейс досі активно використовується.

До недоліків кабелю Ethernet можна віднести обмеження за максимальною довжиною. Провід не може бути довшим за 100 м. Для побудови великої мережевої інфраструктури такої довжини може бути недостатньо.

Для використання Ethernet інтерфейсу потрібно прокласти кабель між різними пристроями в мережі. У деяких місцях прокладати кабель досить важко, а його пошкодження можуть спричинити збої в роботі мережі.

Оптичне волокно

В оптичних проводах використовуються скляні або пластикові волокна, завдяки їм можлива передача даних у вигляді спеціальних сигналів. Основною перевагою цього виду кабелів вважається висока пропускна здатність, також можливий обмін даними на відстані, яка значно перевищує 100 м.

Якість сигналу під час надсилання даних на велику відстань не погіршується, це дає змогу підтримувати дуже високу швидкість обміну інформацією - до 40 Гбіт/с. Такий варіант кабелю не сприйнятливий до електромагнітних перешкод. У якій би локації не був прокладений кабель, він повністю безпечний для людей. Від нього немає електромагнітного випромінювання, він не проводить струм, а отже, і не може вразити ним людину.

Оптоволоконні кабелі перевершують стандартні Ethernet-кабелі з міді за швидкістю і дальністю роботи, однак вони дорожчі. Робота з укладання такого кабелю також обійдеться вам дорожче. Оскільки встановлення оптичного волокна вимагає спеціальних навичок. Кабель можна згинати тільки з дуже великою обережністю, оскільки він дуже чутливий до деформації.

Для чого потрібні перехідники?

Використання перехідників забезпечує сумісність між пристроями з різними інтерфейсами. За допомогою відповідного за типом перехідника ви зможете з'єднати девайси від різних виробників або прилади різних поколінь. Наприклад, є перехідники, що дають змогу для заряджання iPhone з роз'ємом Lightning використовувати шнур Micro-USB.

Перехідники мають низку переваг:

  • Дають змогу синхронізувати гаджети з різними інтерфейсами.
  • Забезпечують сумісність пізніших версій інтерфейсів з уже застарілими.
  • Вирішують проблему сумісність обладнання з різними портами.
  • Можна використовувати практично для будь-яких пристроїв (ноутбуки, планшети, камери, проектори, монітори).
  • Економія коштів (старе обладнання можна використовувати з сучасними девайсами без його повної заміни).

Великий асортимент перехідників дає змогу підібрати відповідний варіант практично для будь-якого пристрою.